2011/06/20

Hráčská reflexe milostných vztahů v Mass Effectu/Romance in Mass Effect games through the Players' Eyes


Abstract
This article was originally written by Veronika Veselá as a paper for a videogame course at Charles University in February 2010. It is now published on delver into videogames in full version in czech with english abstract. 
The main focus of this paper was analyzing the discussion on BioWare Social forums about two controversial aspects of romancing NPCs in Mass Effect videogames: a) unprofessionality of romancing  in the light of military duty, and b) consequences of cheating on Mass Effect 1 love interests in Mass Effect 2 on story in Mass Effect 3. While many players weren't bothered by unprofessionality of romancing subordinates as their commander, BioWare's handling of the romances in Mass Effect 2 was often seen as unfair from the player's perspective.

All main love interests in both Mass Effect games (from top left corner): Ashley, Kaidan, Liara (all ME1), Miranda, Jack, Tali, Garrus, Jacob, Thane (all ME2).

 
  1. Uvedení
Ve své práci se zaměřím na hráčskou reflexi milostných vztahů v úspěšné hře Mass Effect (ME), jejíž druhý díl vyšel letos v lednu. Téma milostných vztahů patří k často diskutovaným na hráčských internetových fórech[1].Fanoušci ME se sdružují na sociálních stránkách BioWaru, kde zakládají skupiny podporující jednotlivé postavičky v tom, aby vystupovali v posledním dílu trilogie Mass Effect a hráči s nimi mohli „randit“. Já se zaměřím pouze na tato dvě dílčí témata rozsáhlé diskuze o milostném životě v Mass Effectu: 1. Je profesionální  navazovat milostný vztah v ME1? 2. Podvádění lásky z ME1 v ME2 bude mít důsledky do ME3. Jaké? Dá se vůbec mluvit o podvádění? Témata jsem si vybrala, protože mi přijdou zajímavá.

2. Obecně o ME
Než se zaměřím na rozbor diskuze, stručně přestavím hru, o které bude řeč. Mass Effect je akční RPG[2] hra vyvinutá kanadskou společností BioWare původně pro herní konzole Xbox 360, později předělaná pro Microsoft Windows  americkou vývojářskou společností Demiurge Studios. Verzi pro Xbox 360 vydalo v listopadu 2007 herní vydavatelství Microsoft Game Studios. Následující rok v květnu vydala společnost Electronic Arts verzi pro Windows. Druhý díl Mass Effectu (ME2) vyšel v lednu 2010.
Děj ME1 se odehrává v roce 2183, hráčův avatar Commander Shepard cestuje vesmírem na své lodi Normandii, pomocí galaktické mapy se přesouvá z jedné soustavy do druhé, přistává na jednotlivých planetách, na kterých plní různé mise. Cíl jeho výpravy je od počátku daný – usvědčit Sarena z jeho zlých úmyslů.
Na cestách Sheparda doprovází jeho posádka, která se zdaleka neskládá jen ze zástupců lidské rasy. Vesmír stvořený BioWarem obývají různé rasy s rozmanitými schopnostmi, mentalitou a vizáží, z nichž nejedna čelí svému vyhynutí.
V ME2 se tento vesmír nijak neliší, akorát hráčův avatar je znovuzrozený. Na začátku ME2 totiž zemře, poloteroristická organizace Cerberus najde jeho tělo, sešije a uvede znovu do života. Boj se zlem pokračuje dál.

3. Možnosti milostných vztahů
Commander Shepard, hráčův avatar, je člověk, na začátku hry si hráč vyberte, zda bude hrát za ženu nebo za muže, od toho se odvíjí i možnosti milostných vztahů, které může během hry navazovat mezi členy své posádky.
3.1
V ME1 může žena Shepard „randit“ s 32letým vojákem Kaidanem Alenko, zástupcem lidské rasy, který Sheparda doprovází už od počátku příběhu. Muž Shepard se může ucházet o 25letou vojandu lidského původu Ashley Williams, která se do hry připojí hned v první misi, kde nahradí desátníka Richarda J. Lenkinse (který byl zabit v boji). Jako alternativa pro oba Shepardy – muže i ženu – vystupuje doktorka Liara T’Soni, 106 let stará asari. Zástupci rasy asari jsou pouze ženy a vyznačují se dlouhověkostí, jejich výhoda spočívá v tom, že se mohou rozmnožovat jak s muži, tak s ženami, a to mentálním spojením se svým partnerem. Jejich potomek je vždy ženského pohlaví.
3.2
Oproti ME1 nabízí ME2 potencionálních partnerů pro milostný vztah více, zato děj příběhu hráči zapovídá pokračovat v tom starém, i kdyby chtěl. Ashley, Kaidan ani Liara totiž nejsou členy Shepardovy nové posádky. V první polovině hry odmítnou možnost přidat se k ní, jediné, co po nich zbude, je jejich fotografie na stole Shepardovy osobní kajuty. Ashley/Kaidan vzápětí pošlou Shepardovi konejšivý email, do hry se ale nevrátí. Hráč si může vybrat, zda zůstane Ashley/Liaře/Kaidanovi věrný, nebo začne nový milostný vztah a na ten starý zapomene. V druhém případě se fotografie bývalé lásky v Shepardově kajutě překlopí zadní stranou vzhůru.
Žena Shepard může svádět agenta Garruse Vakariana, zástupce rasy turianů, který je součástí party už od prvního dílu ME, nebo jednoho ze dvou nových členů: černocha Jacoba Taylora či nájemného zabijáka s plazí vizáží Thanea Kriose z rasy drellů. Muž Shepard má na výběr z geneticky modifikované krásky Mirandy Lawson, drsné zabijačky Jack, známé taky jako Subject Zero, a tajemné mechaničky Tali'Zorah nar Rayya z rasy quarianů, která je, stejně jako Garrus, členkou týmu už od prvního dílu ME. Mužský avatar může dále usilovat o asari Morinth nebo Samaru, v jejich případě ale hra nedává možnost vztah plně rozvinout. Oba − muž i žena Shepard mohou navázat bezproblémový a snadný vztah se svojí asistentkou Kelly Chambers, která sice nemůže nabídnout výraznou osobnost, zato ale Shepardovi nezapomene nakrmit rybičky v akváriu jeho/její osobní kajuty.4. Vývoj milostného vztahu
Navazovat milostné vztahy není v Mass Effectu podmínkou, v ME1 stejně tak ME2 si může hráč vybrat, zda se bude věnovat záchraně světa a nenechá se nikým rozptylovat, nebo bude flirtovat s některou z postav a možná s ní naváže i milostný poměr. Hru může hráč úspěšně dohrát, aniž by se musel romanticky angažovat.
Pokud se hráč rozhodne vydat se romantickou cestou, jde na to podobným způsobem jako ve skutečném životě. O objekt své touhy se zajímá, často si s ním povídá, říká mu pěkné věci a občas ho vezme s sebou na některou z misí. Jeho snahy v ME1 vrcholí sexuální scénou, která se odehraje na palubě lodi Normandie vzápětí poté, co s ní Shepard nelegálně odletí navzdory příkazu koncilu, aby mohl pokračovat v honbě za Sarenem. Tedy poruší politické nařízení pro vyšší dobro. Jak se ukáže později, jeho intuitivní rozhodnutí je správné.

5. Milostné vztahy jsou neprofesionální
V první části se zaměřím na to, jak hráči vnímají vůbec možnost milostný vztah v ME1 navazovat. Na oficiálním fóru BioWaru na toto téma proběhla rozsáhlá diskuze nazvaná Milostné vztahy jsou NEPROFESIONÁLNÍ! Její iniciátorka Baher of Glory vznesla názor, že možnost, aby Shepard jako člen armády směl chodit se svými podřízenými, je neprofesionální. Baher of Glory si stěžuje: „Proč musí být v poslední době ve všech hrách přítomné milostné vztahy a sexuální scény. V každé moderní armádě by bylo velkým porušením disciplíny udržovat styk s podřízenými i v mírových časech, natož pak během takových misí, kde jde o život. Skutečný Shepard by odolal pokušení a věnoval by se pouze své misi,“ jako příklad neprofesionálního chování, kdy city ohrožují Shepardovu misi, uvádí situaci na planetě Virmire, kdy se muž Shepard musí rozhodnout, zda zachrání Kaidana nebo Ashley. Rozhodne se pro Ashley a obětuje Kaidana, protože s Ashley by rád chodil. „Kdo by mu kdy věřil, že se tak rozhodl na základě objektivní úvahy? Neztratil by takový vůdce důvěru své posádky? V mých očích skutečný Shepard musí odolat všem pokušením a plně se soustředit na svou misi,“[3] píše Baher of Glory, které vadí přítomnost milostného vztahu byť jen v textonu hry, protože je to chování neetické a nehodné zodpovědného velitele, paragona[4], jak uvádí později: Shepard paragon často ve hře říká, že pravidla jsou tu z určitého důvodu. A o to mi jde: dobrý vůdce by neriskoval důvěru svých podřízených, protože ví, že bez nich není NIC.[5]
Názor vyvolal řadu reakcí, především nesouhlasných. Jen málokdo se ztotožnil s předneseným názorem: „Je to neprofesionální souhlasím, proto jsem se na Virmire rozhodl zachránit Kaidana namísto Ashley. Alenko hlídal bombu a já se musel ujistit, že vybuchne, stůj co stůj. Tak jsem zachránil jeho místo Ashley.[6]
5.1
Někteří ctili zákony proti frazternizaci v armádě, tedy nechodili s Ashley nebo Kaidanem, ale už nic nenamítali proti tomu udržovat milostný vztah s nečlenem armády (Liarou): „To je důvod, proč jsem poslal Ashley k vodě a vybral si Liaru. Nařízení proti fraternizaci mě v rozhodování ovlivnily.[7]
5.2
Jen málokdo během hry vůbec nepomyslel na to, že by udržováním milostného vztahu nějak mohl porušovat pravidla: „Nepřipadal jsem si nemístně, když jsem během hraní s někým chodil. Byl jsem válečný hrdina, první lidský specter, zachraňoval jsem galaxii před jistým zničením a pomáhal jsem svým následovníkům při jejich osobních misích, abych si získal jejich důvěru a ovlivnil jejich pohled na mě. Navíc jsem byl největší naděje na záchranu před intergalaktickou genocidou. Kdyby si jeden z mých společníků myslel, např. že záchrana Ashley místo Kaidana byla ovlivněná mým vztahem s Ashley, naštval se a demoralizovalo ho to, měl by dvě možnosti. Buď by mohl opustit moje velení a misi na záchranu doslova veškerého galaktického života a dostat se do problémů kvůli dezertérství, nebo by to mohl skousnout a pokračovat v záchraně životů místo toho, aby se choval nedospěle.[8]
5.3
Většina s Bather of Gloy nesouhlasí, svoje stanovisko obhajuje různými argumenty.
Řada diskutérů doporučuje iniciátorce diskuze (Baher of Glory), aby tedy neudržovala milostný vztah, když se jí to nelíbí, má přece na výběr: „Ano je to neprofesionální, tak je prostě oba odmítni (pozn. Liaru i Ashley/Kaidana). Volba je na tobě.[9] Někteří k tomuto argumentu ještě přidávají skutečnost, že pokud Shepard jednou porušil pravidla (když ukradl Normandii, aby mohl pokračovat v honbě za Sarenem), je milostný styk proti pravidlům ten menší prohřešek: „Můžeš si vybrat, když si myslíš, že tvůj Shep by neudržoval poměr s nikým, můžeš se chovat jako profesionál. Navíc velká milostná scéna se stane poté, co ukradneš Normandii, milostný vztah je to nejmenší, s čím by ses v tu chvíli měla dělat starosti.[10] Baher of Glory s takovým argumentem ale nesouhlasí: „Ano, Shepard ukradl válečnou loď. Ano, Shepard se nechoval přesně podle pravidel. A právě to z něj dělá poloboha profesionality. V každé moderní armádě jsou důstojníci vycvičení k tomu, aby se postavili proti rozkazu, když jsou si JISTI, že by takový rozkaz vedl k pohromě. V našem případě Shepard ZNAL pravou hrozbu, zatímco jeho nadřízení požadovali  ‚důkazy‘. Byl(a) profesionální, když se všichni ostatní (vyjma zřejmě Andersona) schovali před odpovědností tak, že dali přednost byrokratickým nařízením.[11] Někteří souhlasí s tím, že to je sice neprofesionální, ale přidávají se k názoru, že je to hráčova volba; do milostného vztahu ho nikdo a nic nenutí.
To si myslí i Xaenn a říká, že diskutovat o nedostatku profesionality v tomto případě je nesmysl: „1. je to videohra, 2. prostřednictvím vztahu ti nabízí možnost větší imerze, když nemáš zájem, můžeš odmítnout, stěžovat si na něco takového je bezpředmětné, 3. Ashley udělá poznámku k tomu, že Shepardovi odejmou jeho hodnost velícího důstojníka, když spolu budou něco mít (i když věřím, že jde o vtip), 4. Je spoustu důvodů proč spolu lidé bojují, milují se, doufají, snaží se přežít − lidé potřebují mít za co bojovat a potřebují někoho, kdo jim bude připomínat, za co bojují. Když čelíš vyhlazení a na cestě domů přecházíš na červenou, nepůjdeš se přece udat. Jen pomyšlení na to zní směšně.[12] Xaenn tak uvádí další častý argument, který se na fóru objevuje − zamilovat se může být neprofesionální, je to ale realistické, proto by možnost milostného vtahu ve hře být rozhodně měla. „Ano je to neprofesionální (randit s Ashley nebo Kaidenem), ale stejně tak realistické. Pravidla nejsou vždy dodržována do posledního písmene.[13]Naštěstí, chybovat je lidské − to celou diskuzi řeší.[14] Zachránit Ashley jenom abych s ní mohl spát − špatný pocit. Obětovat ji − ještě horší pocit. 13 % ženské posádky u.s.s. Eisenhower otěhotnělo, 1 143 vojaček na lodích během pouštní bouře − to samé. Mládí, fyzická blízkost a strach ze smrti jsou účinná směs.“[15]Je to neprofesionální, ale ve hrách mi to nevadí. Vojáci nejsou imunní vůči vztahům a zvláště ve stresových situacích je jen lidské, že potřebují někoho, o koho se mohou opřít. Lepší sblížit se s některým z vojáků, než začít pít. Sexuální scéna mě překvapila, nebylo to v souladu s vojenskými standardy, ale tváří v tvář možné smrti, můžete si užít posledních minut života.“[16]
Jiní ospravedlňují lásku v ME tvrzením, že Shepard je specter[17], a jako takového se na něj zákony a nařízení nevztahují, tudíž ani milostný poměr s členy posádky v jeho případě nevnímají jako přestupek: „Shep je specter a na něho se  pravidla nevztahují. Koncil mu dal určitý cíl, který musí splnit, bez ohledu na to jakými prostředky ho dosáhne.[18]Shephard je specter, pravidla se na něj nevztahují, [19] říká Apophist2412 a další den dodává: „Jedné věci nerozumím, proč navazovat vztahy s Ashley/Kaidanem/Liarou je pro Shepharda neprofesionální a v ostatních BW hrách to nikomu nevadí?Není Worden[20] randící s Alistarem nebo Lelianou stejně neprofesionální?“[21] Apophist412 vznesl zajímavý postřeh, na který ale už nikdo v diskuzi nenavázal.
Všem svým protivníkům pak Baher of Glory vzkazuje: „Mým cílem byla abstraktní diskuze o veliteli a o tom, co smí a co ne. Ačkoliv mnozí odpovídali správně (např. je to určitě neprofesionální, ale…), ostatní trvali na tom, že mi říkali, jak mám hru hrát (např. když kotázka není, zda on(a) musí dodržovat pravidla nebo si je sám (sama) vytvářet, ale zda je velitel eticky oprávněn chodit s někým z posádky, a upřednostňovat tím přežití milenky (milence) před svými povinnostmi.“[22]
5.4
Další pohled na problematiku neprofesionality přinesl MightySword, který říká, že jediné co je z hlediska profesionality důležité, je umět se takticky rozhodnout. Když jsou všechny možnosti v dané misi stejně výhodné, tak nezáleží na tom, jak se hráč rozhodně − jako příklad uvádí situaci na planetě Virmire, kde hráč volí, zda zachrání Ashley nebo Kaidana. „Když připustíte, že záchrana milostného partnera je neprofesionální a může vézt ke ztrátě velení, tak co pak znamená opak? Opuštění vaší lásky je profesionální a posiluje vaši vůdčí pozici?“ Neprofesionálně by se choval pouze ten Shepard, který by záchranou své lásky ohrozil úspěch mise. Pokud ale výsledek mise jeho rozhodnutí neovlivní, je jedno, jak se rozhodne. „Můžete se klidně rozhodnout pro svou lásku, když to nevyvolá taktický kompromis. Takový pohled je zbytečná rétorika zaměřená víc na symbolickou stránku než na váhu rozhodnutí. A myslím si, že ti, kteří Spectra doprovázejí, se nezabývají takovými nesmysly. Co se týče posádky − prožili spolu peklo, a když jejich pouto otřese taková kontroverzní myšlenka, tak to znamená, že pro ně Shepard nikdy nic neznamenal.“[23]
Baher of Glory jde ale o princip, a podle ní je z principu špatné s někým chodit, když zachraňujete svět: „Vůdce myslí dopředu, předvídá události. Tím pádem se snaží vyhnout situacím, které by mohly oslabit jeho pozici a negativně ovlivnit budoucí rozhodnutí. Proto by můj Shepard nikdy nebyl v situaci, kdy musí zachránit svou lásku nebo jiného člena týmu. Nedovolil by, aby se rozptyloval od mise a cílů, nedovolil by, aby se stalo něco, co by mohlo zmařit jeho misi. [24]
5.5
Zdá se, že problém profesionality se vůbec netýká těch, kteří hrají za renegáta: „Můj renegát popravil bez soudu stovky kriminálníků a moje posádka byla dostatečně slepě loajální na to, aby mě následovala do pekla. Skutečně, trochu lidského citu může mou pověst u nich jen vylepšit.“[25]
5.6 Shrnutí
Z reakcí hráčů jasně vyplývá, že až na výjimky většina považuje navazování milostných vztahů ve hře ME1 za přirozené, i když ne zrovna profesionální. Jejich avataři téměř vždy s někým chodí. Své rozhodnutí obhajují různě, nejčastěji tak, že zamilovat se je realistické, nabízí jim možnost větší imerze do hry. Většina hráčů nemá výčitky z toho, že by se dopustila porušení pravidel, jiní argumentují tím, že na spectra se pravidla nevztahují. Co se týče vznesených pochyb, zda zamilovaný Shepard může mít tendenci více ohrožovat úspěch své mise, nad tím se většina diskutujících nezamýšlí, anebo jsou přesvědčeni, že pokud by přišla situace, kde je třeba obětovat svou lásku pro záchranu mise, dokázali by se rozhodnout správně. Sheparda renegáta se debata o smyslu profesionality vůbec netýká.

6. Podvádění na lásce z ME1 má důsledky v ME3?
Další diskuze reaguje na výrok Caseyho Hudsona, hlavního designéra Mass Effectu, který označil navazování nových milostných vztahů v ME2 za podvádění předchozí lásky z ME1 a přislíbil, že takové jednání se projeví v ME3. „Těším se na údaje o achievementech (trofejích), které ukážou, jak věrní jsou hráči svým láskám z Mass Effectu 1. A nejlepší na tom je, a to ačkoliv předpokládám, že většina hráčů bude podvádět svou lásku z ME1, toto rozhodnutí se jim vrátí a bude je strašit v další hře![26] Jak, zatím nikdo neví. Na oficiálním fóru BioWaru proběhla na toto téma diskuze „Podvádění“ na lásce z ME1 má důsledky v ME3? Otevřel ji Taleroth: „Ať si to vyjasníme. Nepodvádím Liaru. Jednoho dne jsem byl zranitelný a ona toho využila. Tak jsme se spolu vyspali. A co? Neznamená to, že jsme manželé. A i kdyby, tak je to jenom: ‚Dokud vás smrt nerozdělí.‘[27] A já jsem volný a s čistým štítem. Takže víte, to není podvádění.[28] Iniciátor diskuze svým výrokem vyjádřil názor většiny hráčů − chození v ME2 nepovažují za podvádění. Téměř všichni hráči pro své avatary vybrali v ME2 náhradního partnera/partnerku za předchozí lásku v ME1 a nemají z toho výčitky. Chování partnera z ME1 považují za podraz, který si vykládají jako konec vztahu.
6.1
Připomeňme, co důležité se v rovině vztahů odehraje v ME2. Na začátku ME2 během mise na planetě Horizonu potkáte bývalého pratnera (Kaidana/Ashley/Liaru), který vám dá najevo, že s vámi do party nepůjde. Ashley/Kaidan vám vyčítá, že jste členem poloteroristické organizace a po tom co vás sešili a znovuobživli si ani nemůžou být jisti, zda jste to opravdu ještě vy a oznámí vám, že jejich místo je v lidské armádě, ne po vašem boku. Liara už není tak roztomile nesmělá má novou práci (prodejkyně informací) a úkol − pomstu, proto s vámi nemůže jít, i když by ráda. Po návratu z mise vám Kaidan/Ashley pošle smířlivý dopis a v tom okamžiku se můžete rozhodnout, zda je vezmete na milost a počkáte si na ně do třetího dílu ME nebo začnete randit s jedním z členů vaší nové posádky.
6.2
Nejčastěji mají hráči pocit, že vztah jejich avatara ukončili bývalí partneři svým chováním na Horizonu (Ashley/Kaidan/Liara): „Není to podvádění − vaše předchozí láska vás iracionálně odmítla a vy jste ani nemohli zareagovat. Odpustil bych tomu, kdo si myslí, že je po všem.“[29]Odkud se vzala myšlenka podvádění? Nevím, jaké je to s Liarou, ale Ash vám dá zatraceně jasně najevo, že už jste po všem, tím pádem nepodvádíte, když si najdete novou partnerku. Cítil jsem se špatně, když jsem potkal Ash, ale jsem bez viny, když jsem začal chodit s Jack.“[30]Když jsem potkal Liaru v ME2, tak se víc zajímala o pomstu na Shadow Brokerovi než o mě. Je dost pravděpodobné, že mě bere jen jako svého exmilence a dobrého přítele.“[31]Snažím se vymyslet, jak to spolu Kaidan a Garrus vyřeší v ME3. Mám uloženou pozici, kdy jsem chtěla s Kaidanem, než mě opustil. Promiň ale email nespraví to, jak jsi vyšiloval, alespoň ne u mě.“[32]
Že by chození v ME2 mělo mít důsledky do ME3 vnímají jako nespravedlivé: „Shepard by měl být volný a čistý. Bylo by neskutečně hloupé, aby to mělo nějaké důsledky‘ pro ME3, uvážíme-li, že BioWare ukončilo v ME2 vaše vztahy bez možnosti, abyste s tím něco udělali.[33] Ne ale všichni. U některých email zafungoval a hádku z planety Horizon napravil: „Nevím, jak s Ashley, ale Kaidanův email naznačuje, že až se věci uklidní, tak se možná dáte znova dohormady. To znamená, že pořád něco k Shepardové cítí, a když vy zůstanete věrní, tak zjistíte, že i Shepardová k němu pořád něco cítí kvůli té scéně smutného koukání na fotografii.[34]
6.3
Jiní mají pocit, že vztah ukončili jejich avataři, důkazem toho je fotografie bývalého milence v Shepardově kajutě otočená zadní stranou vzhůru: „Buď někoho máš rád nebo ne, nezáleží jestli máte vztah nebo ne. V RPG máte možnost rozhodnout, jestli ten milostný plamen budete udržovat nebo ho uhasíte, když tak učiníte obrátíte fotku vašeho expartnera předkem dolů… To je dost jasná symbolika![35]
6.4
Hráči pak hodně spekulují o podobě avizovaných důsledků. Většinou si je nepředstavují nijak dramatické a mají tendenci je zlehčovat: „Wow!!!!!! Důsledky!!!! Oooo, strašidelné! Zajímá mě, jestli důsledky budou tak obrovské, jako když jste zachránili, nebo nechali umřít Koncil. Pamatujete, jak velké ty důsledky měly být? A wow!“[36]Tohle je Mass Effect: neexistují žádné postihy za vaše činy. Možná, když budete podvádět partnera z ME1, tak dostanete… email![37]Doufám, že tam bude nějaké drama. Jestli si myslíte ale, že to bude mít nějaký obří vliv na hru, tak přeháníte.“[38]Žádné důsledky pro mého Sheparda. S kýmkoli jsem podváděl Liaru je teď mrtvý a moje ruce jsou čisté.“[39] Thejhsman naráží na závěrečnou misi v ME2, kde kdokoliv z hráčovi party může zemřít, včetně hráčova avatara.
Ne ale všichni jsou tak bezstarostní: „Zajímalo by mě, jestli to bude mít nějaký negativní dopad na partnera z ME2. Jestli Kaidan nějak zkazí můj vztah s Thanem… řekněme, že toho bude litovat![40]
6.5
Jen málo hráčů je věrných své lásce z ME1 a milostné možnosti v ME2 ignoruje: „Jsem docela zvědavá, jestli to, jak o svém přítelovi/přítelkyni mluvíte s posádkou Normandie, bude mít nějaké důsledky. Jako když se Joker zeptal, jak to šlo s Kaidanem a moje možnosti na odpověď byly: šlo to dobře, jsme stěží přátelé, nešlo to dobře. Všichni předpokládali, že náš vztah již skončil, ale já řekla asistentce, že ho pořád miluju a ráda bych to nějak spravila. Nelíbily se mi milostné možnosti v ME2 a byla jsem ráda, jak to v prvním díle můj avatar a Kaidan vyřešili, doufám, že budu moct pokračovat v ME3… Docela bych si přála, aby bylo jasnější, jaká rozhodnutí něco do budoucna ovlivní, zvlášť když ME3 hned tak nevyjde.“[41] 
Jiný hráč sice není věrný, přesto by se rád ke své partnerce z ME1 vrátil: „Doufám, že nebudete muset zůstat s partnerem, kterého jste si vybrali v ME2, a budete se moct vrátit k lásce z ME1. Bylo by hloupé, kdyby vás nutili vyhnout se romantickým vztahům v ME2, abyste mohli v ME3 pokračovat ve vztahu s postavou z ME1.[42]
Existují i takoví hráči (a není jich málo), kteří hrají hru dvakrát i víckrát a přitom vyzkouší různé partnery: „Krátce po Horizonu dostanete email, kde se vám omluví a popřeje štěstí ve vašem úkol, v mém případě mi Ash řekla Skippere (přezdívka, kterou vám dál v ME1). To si pak dvakrát rozmyslíte, než ji podvedete. Ale hraju to 2krát 1) zůstanu věrný 2) chodím s Mirandou…[43]
6.6 Shrnutí
Navázání nového vztahu v ME2 většinou neberou hráči jako podvádění, samotné označení, že by se mělo jednat o podvádění je rozčiluje, může za to pravděpodobně skutečnost, že vývoj vztahu nemají šanci sami ovlivnit. Chování partnera vnímají jako zradu a signál k rozchodu. Chození s novým partnerem pak ospravedlňují tím, že bývalý se s nimi na Horizonu rozešel, podvedl je jako první nebo že to byli oni sami, kdo se rozešel, a mají na to jako hráči právo. Následky do ME3 proto vnímají spíše jako křivdu, přestože věří, že nebudou nijak veliké a mají tendenci je zlehčovat. Výrok Caseyho Hudsona se ukázal jako dobrý marketingový tah; většina hráčů se už teď nemůže dočkat, jak si jejich avatar poradí s milostným trojúhelníkem v třetím dílu Mass Effectu.

Závěr
V ME1 tvůrci hry umožňují Shepardovi porušovat vojenské zákony a chodit s členem posádky, přesto většině hráčů tato možnost připadá přirozená a příliš se nepozastavují nad tím, že by porušovali nějaká nařízení, nebo pro to mají dobrou výmluvu. Jen menšině hráčů připadá nepatřičné a neprofesionální udržovat milostný poměr s členy své posádky. Jako důvody uvádějí nezásadovost, možné rozptýlení pozornosti, ohrožení mise nebo porušování pravidel (to platí pro Shepardy paragony). Shepardi renegáti se debatě o profesionalitě jen smějí, ohled na pravidla není jejich silná stránka.
Milostné vztahy v ME2 tvůrci předem determinovali; hra je naskriptovaná tak, že v ní nejde chodit s bývalou láskou z ME1, nejde se s ní ani rozejít. Hráči tak nemají možnost situaci uspokojivě vyřešit, kontrolovat svůj milostný život. Navíc jsou jim nabízeny nové možnosti partnerů k chození. To je důvod, proč si většina vykládá rozkol na planetě Horizon jako rozchod, nebo mají dojem, že se sami rozhodli s bývalým partnerem se rozejít nezávisle na možnostech hry (své sbohem bývalému partnerovi nemají příležitost říct přímo) a začít nový vztah. Vzniká tak rozpor mezi tím, co chápou tvůrci jako podvádění a hráči jako nový vztah po tom, co se rozpadl starý. Není se čemu divit, že slibované důsledky vnímají hráči jako křivdu. I když jsou i tací, kteří se rozhodli být věrní své lásce z ME1 a doufají, že se k ní budou moci vrátit v ME3, dá se očekávat, že jich bude ale méně. Někteří hráči plánují podvádět svou lásku v druhém dílu a ve třetím se k ní vrátit, uvidíme, jestli jim bude BioWare takové rozmary tolerovat.

Veronika Veselá

Citované zdroje:

Mass Effect. Casey Hudson, Preston Watamaniuk, Drew Karpyshyn; BioWare. 2007. Xbox 360, PC
Mass Effect 2. Casey Hudson, Mac Walters, Drew Karpyshyn; BioWare. 2010. Xbox 360, PC

Dragon Age: Origins. Dan Tudge, Mark Darrah, Brent Knowles, Mike Laidlaw, James Ohlen; BioWare. 2009. PC, Xbox 360, PS3, Mac

Casey Hudson, BestBuy Online Chat Q+A with Casey Hudson, 2010, http://docs.google.com/View?id=dd78xshh_82cx7t67db [cit. online 13. 2. 2009]

Romances are UNPROFESSIONAL! http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/,  2010 [cit. online 13. 2. 2009]

"Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/, 2010, [cit. online 13. 2. 2009][1] Poznámka k překladu: Během překladu hráčských příspěvků do diskuze z angličtiny do češtiny jsem se potýkala s neschopností anglického jazyka rozlišovat rod v první osobě. Z jednotlivých příspěvků tedy nejde poznat, zda je pisatelem žena či muž. Přicházíme tak o možnost srovnání názorů žen a mužů. Při překladu jsem volila pohlaví jednak na základě pisatelem jmenovaných možností milostných vztahů, jednak na základě podoby obrázku jeho avatara.
[2] Role-playing game, do češtiny překládáno jako hra na hrdiny
[3] Baher of Glory, 21. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[4] Hráč v průběhu hry neustále volí způsob, jak se vypořádat s problémy a úkoly, na které neráží. Podle toho, zda situaci řeší drsně, bez ohledu na ostatní, své protivníky zastrašuje a bez vyjednávání popravuje nebo naopak jednají ohleduplně a situace řeší pokud možno mírovou cestou, vyjednáváním, se z něj stává buď renegát (odpadlík) nebo paragon (ten příkladný).
[5] Baher of Glory, 23. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[6] the last assasin, 21. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[7] Damather, 26. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/4 [cit. online 13. 2. 2010]
[8] Jostle, 24. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/3 [cit. online 13. 2. 2010]
[9] RyuKazuha, 21. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[10] Sialater, 21. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[11] Baher of Glory, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[12] Xaenn, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[13] rayvioletta, 21. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[14] KBBeller, 21. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[15] Recon101, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[16] harvestboygoobus, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[17] Specter je speciální agent, na kterého se nevztahují zákony, podléhá pouze rozkazům koncilu, jeho pravomoci jsou téměř neomezené.
[18] DPSSOC, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[19] Apophist2412, 21. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[20] Odkaz na Dragon Age, další RPG hru vyvinutou společností BioWare, vyšla na konci roku 2009.
[21] Apophist2412, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[22] Baher of Glory, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[23] MightySword, 20. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/3 [cit. online 13. 2. 2010]
[24] Baher of Glory, 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/3 [cit. online 13. 2. 2010]
[25] Willowhugger, 22. 2. 2010, Romances are UNPROFESSIONAL!, http://social.bioware.com/forum/1/topic/104/index/678576/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[26] Casey Hudson, BestBuy Online Chat Q+A with Casey Hudson, 2010, [cit. online 13. 2. 2010]
[27] Narážka na začátek ME2, kde hráčův avatar zemře, jeho tělo je nalezeno, sešito a znovu oživeno.
[28] Taleroth, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842 [cit. online 13. 2. 2010]
[29] Terraneux, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842 [cit. online 13. 2. 2010]
[30] AdrynBliss, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842 [cit. online 13. 2. 2010]
[31] demon_spellfire, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/3 [cit. online 13. 2. 2010]
[32] Amanare, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[33] Nozybidaj, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/3 [cit. online 13. 2. 2010]
[34] sazzrah, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/3 [cit. online 13. 2. 2010]
[35] Eshaye, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/3 [cit. online 13. 2. 2010]
[36] HAGA NAGA, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3? http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[37] Maria Caliban, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3?  http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[38] epoch_, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3?  http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[39] Thejshman, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3?  http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[40] SynSunSunny, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3?  http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[41] Jesira, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3?  http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/2 [cit. online 13. 2. 2010]
[42] MHDShogun, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3?  http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/1 [cit. online 13. 2. 2010]
[43] Angelonedge, 2010, "Cheating" on ME1 romance has consequence in ME3?  http://social.bioware.com/forum/1/topic/105/index/908842/2 [cit. online 13. 2. 2010]

1 comment:

  1. Děkuji za tenhle vyčerpávající článek. Pravidelně se k němu vrací. Poskytuje spoustu zajímavvých úhlů pohledu. Díky

    ReplyDelete